Twierdza non-profit

Posted on July 6 2010 by Anna

[PL] Jakiś czas temu miałam okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawym webinarium na temat “Networked nonprofit” czyli w wolnym tłumaczeniu, organizacji non-profit w sieci. Webinar był częśćią promocji najnowszej książki Beth Kanter i Allison Fine, światowych guru nowoczesnego marketingu dla organizacji społecznych, zatytułowanej  “Networked Nonprofit” właśnie. Oprócz autorek pozycji w prezentacji uczestniczyli także przedstawiciele dwóch amerykańskich NGO-sów, Danielle Brigida z National Wildlife Federation oraz Mark Sirkin z Autism Speaks, którzy podzielili się doświadczeniami z przekształcania swoich organizacji z non-profitowej twierdzy w tytułowy networked non-profit.

Punktem wyjściowym prezentacji była teza, że wiele światowych organizacji pozarządowych działa jak twierdza, która nie dopuszcza do siebie ludzi i idei z zewnątrz. Chociaż w ostatnich dziesięcioleciach nowe NGO pojawiały się jak grzyby po deszczu, statystyki wcale nie pokazują, że rosnąca liczba organizacji walczących z problemami społecznymi ma jakiekolwiek bezpośrednie przełożenie na zanikanie tych problemów na świecie. Przyczyną jest to, że NGO z reguły działają w pojedynkę, biorąc na siebie zadania, które przerastają możliwości indywidualnej, wyizolowanej organizacji, nawet tej najlepszej (bo czyż nie każda organizacja uważa się za najlepszą, za tą, która w końcu wygra walkę z danym problemem społecznym?). Kanter i Fine pokazują, jak media społecznościowe i nowe podejście do komunikacji może ten stan rzeczy zmienić.

Przede wszystkim zaprezentowano więc potrzebę zmiany modelu organizacji i otworzenia się na współpracę z ludźmi z zewnątrz. Non-profity powinny dążyć do tego, by działać mniej jak zamknięta twierdza, a bardziej jak otwarta sieć, wykorzystująca networking, media społecznościowe i  partnerskie kontakty do osiągnięcia swoich celów. Beth i Allison wprowadziły w swojej książce termin “free agent” (wolny strzelec), który – sądząc po zainspirowanej webinarium dyskusji na Twitterze – chyba już na stałe wejdzie do słownika anglojęzycznych pracowników non-profitów. Kto to taki ten wolny strzelec? To osoba z zewnątrz, najczęśćiej wolontariusz, który kierując się pasją dla danej sprawy, chce użyczyć organizacji działającej na tym polu swój czas, pomysły i kontakty… często jednak zamiast być przyjęty z otwartymi rękoma przez narzekające na brak zasobów organizacje, wali głową w mur owej non-profitowej twierdzy. Przykładem takiego “wolnego strzelca” może być Shawn Ahmed, blogger z Kanady, który na własną rękę podróżuje po całym świecie i za pomocą bloga i filmów na YouTube pokazuje ludziom w bogatych zachodnich krajach problemy tych najbiedniejszych oraz indywidualnie pomaga spotykanym po drodze najbardziej potrzebującym ludziom. Mimo, że Shawn ma ponad ćwierć miliona followerów na Twitterze, tysiące stałych czytelników bloga, a jego klipy na YouTube ogląda ponad 2 miliony ludzi, organizacje pozarządowe, z którymi próbował współpracować, nie traktowały go poważnie. A wystarczyłoby trochę otwartości, autentycznego słuchania, parę komentarzy na blogu, kilka maili i rozmowa telefoniczna, by nawiązać współpracę i  wykorzystać niesamowite kontakty  Shawna na potrzeby swojej organizacji – o czym skutecznie przekonał się amerykański Red Cross. (Przy okazji dostało się dużym międzynarodowym NGO-som, między innymi Save the Children, w którym miałam okazję pracować przez kilka lat i które przy całej swojej wspaniałości rzeczywiście bardziej czasami przypominało trudno dostępną skostniałą korporację niż organizację otwartą dla każdego, kto chciałby zmienić losy dzieci w najbiedniejszych rejonach świata.)

Słuchając tego wszystkiego podczas webinarium nie mogłam przestać myśleć o rozmowie, którą przeprowadziłam tego samego ranka z pracownicą jednej z dużych polskich organizacji, która skarżyła się właśnie na to jak trudno namówić inne organizacje w regionie do otwartej współpracy, dzielenia się wiedzą, doświadczeniami, kontaktami. Choć na głos się tego nie mówi wśród organizacji pozarządowych często panuje naprawdę zaciekła konkurencja, zwłaszcza w obecnym klimacie ekonomicznym, gdzie trzeba dosłownie walczyć o pieniądze darczyńców. Czujące zagrożenie organizacje chronią jak mogą swoich kontaktów i “kapitału intelektualnego”, niczym kujon zasłaniający kartkę z tym, co robi na sprawdzianie. Zastanawia mnie jednak na ile taka postawa (w przypadku NGO-sów – do ściągania na klasówkach nie namawiam;-)) jest tak zwanym strzelanie sobie samemu w pięty.

Nowe trendy w komunikacji, a przede wszystkim media społecznościowe przyjmowane są przez organizacje pozarządowe z rezerwą, często traktowane sceptycznie, jako wiele hałasu o nic, portale społecznościowe widziane są jako coś na czym marnuje czas dzisiejsza młodzież lub na co rzucają się uganiające się za wszelkimi modnymi nowinkami komercyjne firmy – ale dla sektora pozarządowego to wręcz strata czasu (“bo przecież my się zajmujemy tak ważnymi sprawami, że nie mamy czasu na pierdoły typu Facebook czy Twitter”). Ale to właśnie w ich adopcji jest być może szansa na nową rzeczywistość dla organizacji pozarządowych, również w Polsce. Media społecznościowe to przede wszystkim nowe reguły komunikacji – nastawione na dialog, otwartość, przejrzystość i współpracę. Może warto otworzyć się na innych, wpuścić za bramę swojej twierdzy owych “wolnych strzelców” i przekonać się czy zaangażowanie się w autentyczny dialog i przekazanie choć ułamka kontroli ludziom spoza naszej zamkniętej w sobie organizacji-twierdzy sprawi, że staniemy się bardziej efektywni w docieraniu z naszym przekazem do tych, do których dotrzeć pragniemy? Może warto spróbować co nam da stanie się takim networked nonprofit, organizacją w sieci? W sieci rozumianej jako internet, ale przede wszystkim jako sieć kontaktów z ludźmi, którym bliskie są problemy i zagadnienia, jakimi zajmuje się nasza organizacja – nawet jeśli sami działają i chcą działać poza strukturami tej organizacji.

Książka Kanter i Fine już do mnie leci z Ameryki i jak tylko ją przeczytam nie omieszkam podzielić się przemyśleniami. A w międzyczasie zainteresowanym gorąco polecam post Beth Kanter o non-profitowej twierdzy i wolnych strzelcach, lub zapoznanie się z prezentacją z webinarium na SlideShare. Oryginalne nagranie (w wersji audio) webinarium znajdziecie natomiast tutaj.

[Post pochodzi z mojego nowego bloga o komunikacji marketingowej dla trzeciego sektora Marketing i non-profit.]

*Photo by Stuck in Customs (Flickr)

323 Responses to “Twierdza non-profit”

 1. Leslie says:

  tried@indicating.caron” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 2. Neil says:

  radiation@collated.unbound” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!!…

 3. brett says:

  highlight@sheer.transition” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

 4. karl says:

  collecting@fergusson.darlene” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 5. cody says:

  hannah@stella.deerskins” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

 6. michael says:

  gogols@operands.stoker” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!!…

 7. Brad says:

  trilled@encouraging.senora” rel=”nofollow”>.…

  thank you!…

 8. eric says:

  redondo@kitti.divest” rel=”nofollow”>.…

  good info!!…

 9. Edwin says:

  erdos@typesetting.lucrative” rel=”nofollow”>.…

  tnx!…

 10. Doug says:

  farmer@walking.harsher” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

 11. greg says:

  constituting@steve.deplorable” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 12. Antonio says:

  antler@exacted.wyckoff” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 13. henry says:

  instillation@speedy.ts” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 14. alfonso says:

  exegete@natal.presentness” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 15. hector says:

  budge@constable.unself” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 16. Rex says:

  wonduh@knocking.kissin” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 17. kurt says:

  compels@cooped.barns” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

 18. leslie says:

  lend@jeweled.thelmas” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 19. jim says:

  outwardly@sakellariadises.outgrowth” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 20. Tyrone says:

  normalize@generating.molars” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 21. eric says:

  carryover@thinned.residences” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

 22. Christian says:

  viva@mesta.naturalistic” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 23. eduardo says:

  viyella@channel.cholesterol” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!!…

 24. James says:

  con@departmental.calumny” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 25. darryl says:

  indium@antigen.awaited” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

 26. cory says:

  concert@shay.establishing” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 27. Juan says:

  wrap@mourned.guileless” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 28. Luther says:

  arnolphe@curtness.discernible” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!…

 29. Daniel says:

  gaslights@fergusons.subtends” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

 30. dan says:

  monastic@clucked.sharpness” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 31. Keith says:

  rbis@drummer.foretell” rel=”nofollow”>.…

  hello!…

 32. gilbert says:

  mysteriously@officielle.generators” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 33. jon says:

  laughs@wail.uninominal” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

 34. joshua says:

  defy@fanshawe.weakening” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!…

 35. jonathan says:

  marcius@friends.miles” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

 36. gene says:

  reconsider@drastically.grin” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

 37. Kevin says:

  sombre@infinite.zamiatins” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ….

 38. Jerome says:

  classics@stared.pasted” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 39. guy says:

  disbursed@antennas.driver” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

 40. isaac says:

  picker@wattenberg.smuggling” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

 41. craig says:

  hoist@stacey.perspiration” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 42. Julius says:

  finnsburg@crux.pearson” rel=”nofollow”>.…

  thanks!!…

 43. martin says:

  unmatched@boris.hexametaphosphate” rel=”nofollow”>.…

  tnx!!…

 44. Craig says:

  benoit@scent.pitiful” rel=”nofollow”>.…

  good info….

 45. Lewis says:

  modified@diversified.catching” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 46. Alfred says:

  jolliffe@anniversary.manor” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

 47. Bob says:

  agrobacterium@tonic.jobandnon” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

 48. Gerald says:

  filtering@stairway.operators” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

 49. Hubert says:

  vow@angling.fervently” rel=”nofollow”>.…

  hello!…

 50. Richard says:

  supervision@routine.celso” rel=”nofollow”>.…

  thanks….

Leave a Reply